Потреби. Обмеженість ресурсів. Вибір. Економіка. 9-й клас

13.08.2015

Потреби. Обмеженість ресурсів. Вибір. Економіка. 9-й клас

Актуалізація теми уроку:

Учні опановують поняття «обмеженість ресурсів», «проблема вибору», «раціональність поведінки» в ході запропонованої гри «Я — Робінзон», яка допомагає здійснити вибір, прийняти рішення по раціональному використанню часу і засобів, проявити інтерес до теоретичних питань економіки і побачити їх зв’язок з життям. У ході обговорення проблем уроку розглядаються питання соціальних цілей і пріоритетів особистості, що дуже актуально в наш непростий час.

Основні поняття уроку:

Виробничі ресурси

Людські ресурси (праця)

Природні ресурси (земля)

Прийняття рішень

Навчально-методичне забезпечення

Підручник «Вступ до економіки» В. С. Автономов

Роздруківки: «Ієрархія потреб по А. Маслоу.»

Завдання гри

Цілі уроку:

Освітні:

  • формування сутності поняття обмеженості ресурсів, проблеми вибору виробничих ресурсів
  • навчання раціонального вибору в прийнятті економічних рішень
  • використанню принципу раціональної поведінки.

Виховні:

  • виховувати дбайливе ставлення до матеріальних благ;
  • виховувати навички прийняття самостійних рішень.
  • формувати навички ведення полеміки при обговоренні висунутих проблем;
  • сприяння розвитку у студентів умінь здійснювати самоконтроль, самооцінку прийнятих рішень.

1. Організаційний момент

2. Актуалізація суб’єктного досвіду учнів

Напевно всі читали роман Даніеля Дефо «Робінзон Крузо» чи дивилися однойменний фільм? Уявімо себе Робінзонами. потрапили на безлюдний острів. Яке питання виникає першим?

Що робити? Як вижити? Що ми будемо їсти? Де жити? і т. д.

Всі ваші відповіді вірні.

Робінзону потрібно вижити, він не знає, хто і коли його врятує, поплисти неможливо, корабель зазнав аварії і скоро потоне.

3. Сприйняття, осмислення і первинне закріплення нового матеріалу (в ході ділової гри)

Отже, ви на безлюдному острові. Ваш корабель ще на плаву. але ось — ось піде на дно. У вас є можливість вплав дістатися до нього 2 рази і взяти вантаж масою 20 кг

  • складіть список того, що ви візьмете з тонучого корабля в перший і в другий свій візит;
  • у списку вкажіть кількість і масу того, що ви взяли;
  • обґрунтуйте свій вибір, чому ви взяли з корабля саме це.

Обговорення отриманих результатів

Списки завжди виходять різні, цікаві, іноді смішні. Хлопцям дуже подобається відстоювати свій вибір, виникають суперечки. в яких завжди народжується істина. Учитель повинен правильно спрямувати обговорення в потрібне для уроку русло, задаючи по ходу обговорення питання.

Учитель звертає увагу учнів, що під час обговорення були порушені найважливіші економічні категорії, такі як «потреби», «обмеженість ресурсів», «першочергові потреби», «проблема вибору». Виявляється, навіть на безлюдному острові вирішуються головні питання, що стоять перед будь економікою: що робити? як робити? як розподіляти?

Всі основні економічні поняття фіксувалися при цьому на дошці. А гра продовжується.

  1. Використовуючи роздруківку «Ієрархія потреб по Маслоу А.» виправте свій список взятих речей і їх кількості.
  2. Змінився ваш список? Чому?

Обговорення отриманих результатів

Вивчивши список хлопці приходять до розуміння того, що

  • потрібно задовольнити фізіологічні потреби. щоб вижити на безлюдному острові ;
  • система потреб і цінностей змінюється залежно від життєвої ситуації ;
  • людина має найрізноманітнішіпотреби: в їжі, одязі, житлі, освіті, праці, розваги, в любові, дружбі, спілкуванні і в чому іншому.;
  • у кожної людини свої уподобання, своя «шкала цінностей»,, що є життєво важливим для одного, може нічого не значити для інших;
  • відмінності між окремими людьми можуть бути настільки великі, що неможливо не тільки перерахувати всі потреби людей, але і упорядкувати їх, розставивши за ступенем значущості, важливості для всіх без винятку.
  • кожна людина індивідуально визначає, які потреби є для ньогопріоритетними.

Двадцяте століття часто називають «віком інформації».

Інформація надходить до нас з найрізноманітніших джерел: через радіо, телебачення, газети і журнали, через глобальну комп’ютерну мережу Internet.

Ми щосекунди отримуємо нову інформацію, спостерігаючи навколишній світ, живу і неживу природу. Наш організм — постійне джерело нової інформації. Самеінформація і формує всі нашіпотреби. В основі всіх наших звичок, смаків’, переваг і почуттів, життєвого досвіду та знань, в основі всіх наших усвідомлених і неусвідомлених бажань лежить інформація, отримана через наші органи почуттів. Вона може керувати людиною з його підсвідомості, а його знайти форму усвідомлених уявлень.

  1. Подивіться на ієрархію людських потреб, яку створив А. Маслоу, чому вона зображена у вигляді піраміди?
  2. Біологічні потреби, чи можна без них обійтися?
  3. Які з них стоять на першому місці?
  4. Чому поява на вашому острові П’ятниці «розфарбує» ваше життя?
  5. Що задовольняє наші потреби?

Свої потреби людина задовольняє за допомогою доступних йому ресурсів. До ресурсів, що задовольняє потреби, відносять продукти харчування, одяг, книги, комп’ютери, автомобілі, чисте повітря і сонячне світло, запаси корисних копалин і води, будинки та присадибні ділянки, твори літератури і мистецтва, медичні та освітні послуги, засоби зв’язку і т. д..

Частина ресурсів для задоволення потреб є результатом виробництва, частина — створюється природою без участі людини.

Виробничі ресурси — це ресурси, використовувані для виробництва товарів і послуг. Виробничі ресурси прийнято поділяти на три категорії:земля, праця, капітал.

Земля (природні ресурси) — це ресурси, вироблені природою без участі людини і використовувані у виробництві товарів і послуг. Прикладами природних ресурсів є водні ресурси, грунт, дари лісу (дикорослі дерева, рослини, ягоди, фрукти) або продукти моря, корисні копалини в надрах землі, не піддані будь-якої переробки, т. тобто не є продуктом людської діяльності.

Праця (людські ресурси) — включає в себе фізичні і розумові здібності, стан здоров’я, освіта та професійні навички людей, використовувані в процесі виробництва.

Кількісно людські ресурси вимірюються числом працездатних людей і обсягом робочого часу.

Якість людських ресурсів визначається як рівнем професійної підготовки людей, обсягом відповідних знань і умінь, так і ступенем їх зацікавленість у виробництві, мотивацією їх роботи.

Капітал (капітальні ресурси) — це ресурси, створені в процесі виробництва і призначені для використання в процесі виробництва (будівлі і споруди, верстати та обладнання, засоби зв’язку, транспорт, а також оброблену сировину та напівфабрикати для

виробництва товарів).

Перераховане вище іноді називають «фізичним капіталом», щоб підкреслити відмінність від поняття«фінансовий капітал», до якого належать гроші та цінні папери і який не є виробничим ресурсом (у тому сенсі, що будь-яке виробництво, в принципі, може бути здійснено без використання фінансового

капіталу).

Іноді виділяють четвертий вид виробничих ресурсів — підприємництво. той же час підприємництво може розглядатися як особлива частина людських ресурсів, оскільки передбачає наявність у людей особливих, так званих підприємницьких здібностей. Оплата праці підприємців також має відмінні особливості. Вона, як правило, пов’язана з ризиком відкриття нової справи або просування на ринок нового товару, тобто з отриманням прибутку, і, отже, не може бути гарантована, ні навіть визначена заздалегідь на відміну від плати за землю’, працю чи капітал (фізичний).

Для здійснення процесу виробництва необхідно мати види виробничих ресурсів: землю, працю і капітал.

Виробничі ресурси, якими володіє людство, дозволяють зробити лише кінцеве кількість товарів і послуг, здатних задовольняти людські потреби. Природа виробила і виготовляє також обмежена кількість доступних людству Ресурсів, які можуть бути безпосередньо використані для задоволення людських потреб. (Слід зазначити, що частина наявних ресурсів може виявитися практично недоступною в конкретний період часу ні для безпосереднього використання в задоволенні потреб людей, ні для використання їх у виробництві товарів і послуг, що служать тим же цілям. Прикладом можуть служити продукти лісу у важкодоступних регіонах, корисні копалини на великих глибинах залягання, цінні мінерали, виявлені на місячній поверхні.)

Всі людські потреби не можуть бути задоволені з допомогою доступних ресурсів.

Ця принципово невиправна проблема отримала назву «обмеженість» («рідкість») або «обмеженість ресурсів».

Проблема обмеженості має відносний, порівняльний характер: «потреб більше, НІЖ ресурсів».

4.Підсумок уроку, рефлексія

Учні діляться враженнями, дивуються, того, яким на першому етапі гри був хід їх дій по вибору необхідних речей для життя на безлюдному острові. і як змінилися їхні уподобання після вивчення теорії потреб по А .Маслоу.

Оцініть свій перший вибір за п’ятибальною системою.

Тепер цінуєте свій виправлений список за п’ятибальною системою. У всіх «5» балів. Все, вивчивши теорію, тепер виживуть на безлюдному острові.Ура!

Ми завжди робимо вибір, ціна нашого вибору ,це завжди відмова від чого-небудь. Ця проблема і буде темою нашого наступного уроку.

А зараз на горизонті показався великий красивий корабель, який забере на Велику земля всіх Робінзонів, які вміють робити

свій, правильний вибір .

5.Домашнє завдання

«Вступ до економіки» В. С. Автономов &1,стор 5-8

1.ІЄРАРХІЯ ПОТРЕБ МАСЛОУ

Дослідження американського психолога Абрахама Маслоу (Maslow A., 1908-1970) є основою вивчення поведінки людини на роботі, використовуються в управлінні мотивацією, управління конфліктами та іншими областями сучасного менеджменту.

Згідно з Маслоу (Hierarchy of Needs), «людські потреби розташовуються в ієрархію. Іншими словами, появи однієї потреби звичайно передує задоволення інший, більш нагальною. Маслоу визначає п’ять наборів цілей, які він іменує базовими потребами. До них він відносить: фізіологічні потреби, потребу в безпеці, потребу в любові, потреба у задоволенні почуття власної гідності і, нарешті, потреба в самоактуалізації. Ієрархічна природа цих потреб або цілей означає, що «домінантна мета монополізує свідомість і певним чином стимулює і організовує різні здібності організму, потрібні для її досягнення. Менш насущні потреби мінімізуються, або навіть забуваються, або заперечуються».

2.Завдання

1.складіть список того, що ви візьмете з тонучого корабля в перший і в другий свій візит ;

2.у списку вкажіть кількість і масу того, що ви взяли;

3.обґрунтуйте свій вибір, чому ви взяли з корабля саме це.

1.Використовуючи роздруківку «Ієрархія потреб по Маслоу А.» виправте свій список взятих речей і їх кількості.

2.Змінився ваш список? Чому?

Завдання 3:

  1. Подивіться на ієрархію людських потреб, яку створив А.Маслоу, чому вона зображена у вигляді піраміди?
  2. Біологічні потреби, чи можна без них обійтися?
  3. Які з них стоять на першому місці?
  4. Чому поява на вашому острові П’ятниці «розфарбує» ваше життя?
  5. Що задовольняє наші потреби?

Оцініть свій перший вибір за п’ятибальною системою:

«5» – у вас у першому наборі більшу частину складають. вода, їжа, засоби. дозволяють поповнити запаси їжі і приготувати її вудки, сірники, зброю тощо). У друге відвідування взяті засоби захисту та життєдіяльності.

«4» — у вас відсутня якась одна позиція зі списку на «5».

«3» — ви забули про кошти. дозволяють поповнити запаси їжі і приготувати її вудки, сірники, зброю тощо) і засоби захисту та життєдіяльності. Взяв з корабля речі, які допоможуть вам вижити на острові (косметика, предмети розкоші, магнітофон тощо ).

« — ви забули, що людина може померти від спраги і голоду, йому потрібно захищатися від небезпек і не взяли з корабля все для задоволення фізіологічних потреб.

Короткий опис статті: потреби і ресурси Урок проводиться у формі ділової гри. Учні освоюють поняття «обмеженість ресурсів», «проблема вибору», «раціональність поведінки» в ході запропонованої гри «Я – Робінзон», яка допомагає здійснити вибір, прийняти рішення по раціональному використанню часу і засобів, проявити інтерес до теоретичних питань економіки і побачити їх зв’язок з життям. У ході обговорення проблем уроку розглядаються питання соціальних цілей і пріоритетів особистості.

Джерело: Потреби. Обмеженість ресурсів. Вибір. Економіка. 9-й клас

Також ви можете прочитати